Samo badanie i obecna wersja testu jest bardzo wczesną i pilotażową wersją testu, którą należy traktować tylko i wyłącznie psychoedukacyjnie.
Mimo, że opieramy się na bardzo rzetelnej wiedzy o osobowości ludzkiej, mocno osadzonej w teorii i praktyce psychologicznej i kolejnych modelach DSM-owskich, to jednak jest to pierwszy taki test na rynku. Próbujemy nim wstępnie uwypuklić zarówno te najmocniej, jak i najmniej obecne rysy w osobowości.
W badaniu wzięło udział 1118 osób i wyniki każdego są wyliczone w oparciu o normy na podstawie tej grupy badanej.
Wyniki są zaprezentowane na skali stenowej. Została przeprowadzona analiza rzetelności – najniższa wartość współczynnika Alfa Cronbacha wynosi 0,66 dla rysu Sumiennego. Najwyższa wartość 0,88 dla rysów Wrażliwego i Zmiennego. Współczynnik ten dla pozostałych rysów zawiera się w przedziale od 0,66 do 0,88.
Nie zostały natomiast przeprowadzone analizy trafności, oparliśmy się w tej kwestii na kryteriach DSM dla poszczególnych rysów. A także na kryteriach powtarzających się w literaturze psychologicznej i terapeutycznej dotyczącej osobowości. Warte zauważenia jest również to, że sama grupa badana nie jest wystarczająco reprezentatywną próbą badawczą, czego jak najbardziej mamy świadomość i kolejne wersje badania i samego testu będą oparte już na próbie reprezentatywnej.
Zarówno doborem pozycji testowych, skonstruowaniem kwestionariusza, przeprowadzeniem badania, późniejszymi analizami i opracowaniem algorytmu zajmował się od strony psychometrycznej specjalista w tym obszarze – psycholog i psychometra, na co dzień wykładający psychometrię na uczelni. Badanie przeprowadzono za pomocą narzędzia LimeSurvey. Badani udzielali odpowiedzi w oparciu o skalę Likerta.
Chcę bardzo mocno uwypuklić, że jest to początkowa wersja testu, jeszcze bardzo wczesna. Wyniki te w żaden sposób nie wskazują zaburzeń osobowości, nawet jeśli komuś jego wynik wyjdzie bardzo wysoko. Nie powinny być też traktowane jako miarodajne i pewne, bez zweryfikowania ich z psychologiem lub psychoterapeutą. Należy je potraktować orientacyjnie, poglądowo i psychoedukacyjnie, jako uwypuklenie cech, typowych dla danego rysu, z podwyższonym prawdopodobieństwem.
W tym momencie prowadzimy już kolejne prace, nad kolejną wersją testu, który będzie dużo rzetelniejszy psychometrycznie i będzie spełniał kryteria pełnowartościowego testu psychologicznego. Obecne wyniki badań i obecny test jest tzw. psychotestem i tylko częściowo spełnia kryteria pełnowartościowego testu psychometrycznie.
Co również warte uwypuklenia – mimo, że literatura psychologiczna i psychoterapeutyczna na temat osobowości przepełniona jest informacjami na temat adaptacyjnych i dojrzalszych postaci każdego z rysów, nie istnieje i nie został dotychczas utworzony test badający rysy osobowości na poziomie niezaburzonym. Badania, które prowadzimy i niniejsza wersja algorytmu, w oparciu o który wyliczamy wyniki jest badaniem pionierskim, pilotażowym i jednocześnie jest najlepszą dostępną wersją testu rysów osobowości.
Jednocześnie – pilotażowa wersja testu nie oznacza, że Twoje wyniki mogą być znacznie zakrzywione. Na pewno takie nie będą. Kolejne etapy badania uczynią test precyzyjniejszym, a różnice w uzyskanych wynikach na pewno nie będą znaczne. Na pewno te same rysy uzyskają najwyższe i najniższe wyniki. Różnić się mogą w zakresie maksymalnie jednego stena na skali stenowej.